Úvod


Ďalšie správy...


Radičová: Bolestivý rozpočet prináša prvé výsledky, úsporu 11 percent

Podpredsedníčka strany rekapitulovala osem mesiacov vlády. Zdôraznila, že po tom čo prebrali republiku s vysokým deficitom financií, narastajúcim dlhom, s vysokou nezamestnanosťou a v situácii, keď 11 percent občanov je v riziku chudoby a dve tretiny občanov zarába menej ako päťsto eur mesačne, vláda robí všetky nutné kroky, aby sa život na Slovensku skvalitnil.

 

Jurzyca: Z eurofondov určených pre vedu možno na diaľnice neostane
Hoci predseda Európskej komisie José Manuel Barroso nevylúčil v rozhovore s premiérkou Ivetou Radičovou možnosť realokovať nevyčerpané eurofondy pre potreby výstavby diaľnic z peňazí určených pre vedu a výskum, možno nakoniec nebude čo.

 

Miškov: Americké firmy vytvoria u nás 2500 pracovných miest
BRATISLAVA. Americké firmy vytvoria na Slovensku viac ako 2 500 nových pracovných miest. V pondelok to na tlačovej besede uviedol minister hospodárstva Juraj Miškov, ktorý spolu s generálnym riaditeľom Slovenskej agentúry pre rozvoj, investícií a obchodu (SARIO) Róbertom Šimončičom informoval o výsledku ich zahraničnej pracovnej cesty v USA.

 

Barroso prisľúbil Radičovej presun eurofondov na diaľnice
Slovenská vláda nebude navrhovať oddialenie odchodu občanov do dôchodku. Premiérka Iveta Radičová to vyhlásila na Výbore NR SR pre európske záležitosti, na ktorom informovala poslancov o záveroch mimoriadneho rokovania Rady Európy a neformálneho zasadnutia eurozóny v Bruseli.

 

Europoslanci chcú jednotnú a záväznú stratégiu pre Rómov
Zlepšiť prístup Rómov k zamestnaniu, vzdelaniu, ubytovaniu a zdravotnej starostlivosti, zaručiť ochranu ich základných práv a zlepšiť využívanie finančných prostriedkov z Európskej únie.

 

EÚ regiónom: Čerpajte rýchlejšie, inak dostanete menej
urokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn regionálne a národné vlády vyzval k tomu, aby sa uistili, že včas minú pridelené eurofondy a zároveň aby zrýchlili implementáciu projektov.

 

Európa, zobuď sa, vyzval Cameron
Multikulturalizmus zlyhal. Po nemeckej kancelárke Angele Merkelovej k podobnému záveru došiel aj britský premiér David Cameron.

 

Slovenský orloj navštívilo už takmer stotisíc ľudí
Čítajte viac o atrakcii v kysuckej obci Stará Bystrica
Najviac zahraničných návštevníkov je zatiaľ z Česka.
STARÁ BYSTRICA. Slovenský orloj na Rínku sv. Michala Archanjela v kysuckej obci Stará Bystrica nemení režim
prevádzky ani počas vianočných sviatkov. Otvorený býva od 8. do 22. hodiny.
Starosta Ján Podmanický pripomenul, že každú hodinu sa koná promenáda apoštolov. "Teraz je to o čosi čarovnejšie, pretože napadol sneh. Orloj ide aj v noci, takže návštevníci môžu vidieť i jeho osvetlenie. No a galéria s predajňou suvenírov je otvorená každý deň," povedal Podmanický.
Podľa knihy návštev zavítali do Starej Bystrice ľudia z celého sveta. Pri poslednom prehľade sa počet  návštevníkov blížil ku 100 tisíc.
Najviac zahraničných návštevníkov k nám prichádza z Českej republiky. Verím, že keď dobudujeme informačný systém, podarí sa nám podchytiť aj poľskú turistickú klientelu.
"Ale cielený marketing chceme v obci budovať až po dobudovaní reštauračného zariadenia priamo v centre. Pretože to je jedna z hlavných požiadaviek turistov, ktorí do našej obce prichádzajú," dodal starosta Starej Bystrice.
Myšlienka postaviť v centre obce orloj vznikla podľa Podmanického pri rekonštrukcii Rínku v roku 2004. Zámerom obce bolo oživiť centrálnu zónu tak, aby námestie po dokončení malo jednotný architektonický ráz.
Celková kompozícia orloja na budove Domu kultúry predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík: knieža Pribina, Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Srdcom orloja je takzvaný astroláb - ciferník s astronomickými údajmi, ktorý podľa starostu robí z orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku.
Čítajte viac: http://kysuce.sme.sk/c/5697179/slovensky-orloj-navstivilo-uz-takmer-stotisic-ludi.html#ixzz19FOr0hqX

 

 

Poľsko: Polsko udělalo dobře, když odložilo přijetí eura, tvrdí šéf měnového fondu

 

Veda a technika: Slovensko porazilo sme Českú republiku 9:0

 

Česká republika: Zdravotnictví se blíží bodu, kdy nezvládne financovat dostupnou péči

 

Česká republika: Češi tvoří genetický střed Evropy, prokazuje studie
 
  

Slovenská republika vyhrala arbitráž s Austrian Airlines o 15 miliónov EUR 

Slovenská republika vyhrala arbitrážne konanie, v ktorom Austrian Airlines AG neúspešne žalovala Slovensko o 15 miliónov EUR (451,89 milióna Sk). Dňa 20. októbra 2009 bolo ministerstvu financií doručené konečné rozhodnutie arbitrážneho tribunálu v spore Austrian Airlines AG c/a Slovenská republika zo dňa 9. októbra 2009. Tribunál v jurisdikčnej fáze sporu rozhodol v prospech Slovenskej republiky a konanie definitívne zastavil.

Spor s Austrian Airlines je historicky tretí ukončený spor, ktorému musela pred medzinárodnými arbitrážnymi tribunálmi čeliť Slovenská republika na základe uzatvorených bilaterálnych investičných dohôd.

V decembri 2008 bol rovnako v prospech Slovenskej republiky ukončený arbitrážny spor Branimir Mensik c/a SR, v ktorom žalobca neúspešne požadoval náhradu škody 11.056.761 EUR (333,096 milióna Sk). Konanie v tomto spore bolo rozhodnutím tribunálu zrušené 9. decembra 2008.

V roku 2005 za bývalej vlády Mikuláša Dzurindu bol v neprospech Slovenskej republiky ukončený spor s Československou obchodnou bankou, a.s.. Slovenská republika podpísala dohodu o urovnaní a žalobcovi bolo vyplatených viac ako 25 miliárd Sk (830 miliónov EUR).

 

Ďalšie správy:

13.11.2009 Robert Fico a Miroslav Lajčák o summite lídrov Európskej únie 

 

09.11.2009 Slovensko spolu s ostatnými stredoeurópskymi krajinami ako Poľsko či Česká republika pritom podľa štúdie vykazuje lepšie možnosti zotavenia ako niektoré ostatné krajiny.
Zdroj:sme.sk

 

01.11.2009 Na Slovensku panuje sociálny zmier a nehrozia sociálne nepokoje. Tvrdí to ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová.
Zdroj:sme.sk

"Ťažko hovoriť o tom, že Slovensko je na tom zle," vyhlásila v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Podľa nej naša krajina je aj počas svetovej finančnej krízy "na špici."
Ako podotkla, nezamestnanosť nenarastá o nič viac ako v iných krajinách. Opozícia, ktorá kritizuje vládne opatrenia, podľa Tomanovej zavádza. Ministerka je presvedčená, že súčasná situácia je omnoho lepšia ako počas vlády minulého kabinetu, ktorého reformy nazvala deformami.
"Keby si každý podnikateľ odpustil jednu cigaru za mesiac, utiahne tých zamestnancov aj so zvýšenou minimálnou mzdou," oponovala mu Tomanová. Dodala, že ľudia z minimálnej mzdy, tak ako je nastavená, nemajú na Slovensku šancu prežiť a preto jej zvyšovanie označila za veľmi dôležité. "Žiadneho zamestnávateľa to nemôže položiť na lopatky," je presvedčená.

 

 
< Predchádzajúci   Nasledujúci >Copyright © 2008 TATRAVIA - regionálna rozvojová agentúra.


portál regionálnej rozvojovej agentúry

TATRAVIA - RRA
Švajčiarsky dom
Starý Smokovec 7
062 01 Starý Smokovec
Vysoké Tatry
tatravia@tatravia.sk
TATRAVIA regionálna rozvojová agentúra

Úlohou TATRAVIE je:

- Plnenie úloh v zmysle zmluvného vzťahu ústredným orgánom štátnej správy.

- Identifikácia a implementácia trvalo udržateľných projektov.

- Vytvorenie projektovej kompozície - mapy projektov a ich podpora.

- Zvýšiť úspešnosť, efektivitu a adresnosť čerpania finančnej podpory.Odporúčame: